İstanbul Lazer Epilasyon Merkezleri

LAZER EPİLASYON İŞLEMİ HAKKINDA

Epilasyonda son teknolojinin bir getirisi olan lazer yöntemi oldukça sık kullanılmaktadır. Bu epilasyon yöntemi bir çok kişi tarafından tercih edilen ve istenmeyen kıllardan ömür boyu kurtulmanın hedeflendiği bir yöntemdir. Lazer epilasyon hakkında da artan uygulamalar ile birlikte bir çok kulaktan dolma bilgi yayılmaktadır. Peki lazer epilasyon hakkında doğru bilgiler nelerdir, lazer nedir epilasyonda nasıl kullanılır, kıllar üzerindeki etkisi nedir, yan etkisi var mıdır bu ve bunun gibi sorular ile lazer epilasyonu kısaca tanıyalım.

Lazer Nedir?

Lazer yoğunlaştırılmış tek renkli ve şiddetli bir ışıktır.  Her lazer ışınının belli bir tayfı vardır. Lazer epilasyonda kullanılan bu ışınların belli bir de ısı enerjisi vardır. Epilasyonda bu enerjiden faydalanılır. Bunun yanı sıra lazerler göze anında etki ederek gözlerin bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle tüm lazer epilasyon seanslarında lazer cihazını kullanan uygulayıcı lazeri göndereceği alana dikkatli ve sürekli olarak baktığı için uygulama esnasında özel bir gözlük kullanılır.

Bakınız : Lazer Epilasyon Merkezleri İstanbul

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer ışınlarının epilasyon için kullanılmasıdır. Bu işlemde lazerin ısısı ile kıllar yakılır ve deforme edilir. Bu şekilde kıllar her seansta etki altına alınarak zamanla çıkmamaları sağlanır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon,

– Kol altı
– Ön kol
– Tüm bacak
– Genital
– Göbek
– Göğüs
– Dekolte
– Sırt
– Yüz
– Boyun
– Kulak ve burun
– Ense gibi bölgelere uygulanır.

Lazer Epilasyonda Sistem Farklılığı Nedir?

Lazer epilasyon cihazları farklı sistemlerde üretilmiştir. Bu farklılıklar lazer ışınlarının farklı tayflara sahip olmasından kayanklıdır. Her lazer ışınının kendine ait bir dalga boyu olması da farklı sistemleri meydana  getirir.

Lazer Epilasyonda Kullanılan Farklı Lazer Sistemleri Nelerdir?

Lazer epilasyonda kullanılşan farklı lazer sistemleri,

– Alexandrite lazer
– Nd : Yag lazer
– Diyot (diode) lazerdir.

Farklı Lazer Sistemlerinden Hangisinin Kullanılacağı Nasıl Belirlenir?

Lazer epilasyonda, hangi sistemin kullanılacağı 2 kritere göre şekillenir. Bunlar;

  1. Lazer ışınının dalga boyu
  2. Dalga boyunun ( hangi lazer sisteminin), hangi kıl ve ten tipi için başarılı olduğudur.

Lazer Işınlarının Dalga Boyu:  3 lazer sistemi de farklı tayflara, dalga boylarına sahiptir.

– Alexandrite lazer 755 mm
– Nd : Yag lazer 1064 mm
– Diyot (diode) lazer 810 mm dalga boyuna sahiptir.

Lazer Sistemlerinin Etkili Olduğu Kıl ve Ten Tipleri :

Alexandrite lazer;  755 mm dalga boyu olan alexandrite, beyaz ve buğday gibi açık ten renkleri için, koyu renkli kıl kökleri için uygundur.

Nd : Yag lazer;  1064 mm dalga boyu olan nd – yag, herhangi bir ışık ve ısı kaynağı ile bronzlaşmayan ten renkleri için, beyaz olmayan ve zayıf olmayan tüm kıl tipleri için uygundur.

Diyot (diode) lazer;  810 mm dalga boyu olan diyot lazer, çok koyu olmayan ten renkleri için, zayıf olan ve çok beyaz, kızıl olmayan kıl kökleri için uygundur.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bu işlem, özel lazer epilasyon cihazları ile uygulamanın talep edildiği alandaki tüm kıllar lazer ile taranarak yapılır. Seans süresi  genellikle ortalama bir alandaki, yoğun olmayan kıllar için 20 dakikadır. Seans sayısı ise kılların tedaviye cevap verme durumuna göre şekillenmektedir. Fakat hiç bir lazer epilasyon tedavisi 1 – 2 seansta sağlanamamaktadır. Ortalama bir problem için 5 seans gerekebilir.

Lazer Epilasyon Acı Verir Mi?

Lazer epilasyon acı verebilir. Çünkü deri altına geçerek kıl köklerini ısıya maruz bırakan lazer kıl köklerine işlem yaparken deri altında hafif bir acıya neden olur. Bu acı dayanılmayacak bir acı değildir. Yine de hastanın konforu için seanstan 20 dakika önce kolay kullanımlı bir lokal anestezi kremi sürülebilir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var mıdır?

Söz konusu işlemin yan etkisi, bu işlem için herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulandığı zaman yoktur. Bazı geçici yan etkiler söz konusu olabilir. Bu geçici etkiler, kızarıklık gibi basit etkilerdir ve cildin dinlenmesi ile hafifleyerek kaybolur.

Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

– Gebe olmayan
– Bebek emzirmeyen
– Ergenlikte olmayan
– Deri üzerinde aktif bir enfeksiyon problemi olmayan, kadın ve erkek tüm hastalarda uygulanabilir.

Bilgi İçin : Nişantaşı Estetik Cerrah

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s