ANKARA’DA LAZER EPİLASYON – MERKEZ SEÇİMİ

Lazer Epilasyonda Dikkat

Edilmesi Gerekenler

Şehrimiz Ankara’da Lazer Epilasyon merkezleri sayısı her geçen gün artıyor. Bu artış da kafa karıştırıyor haliyle. Alexandrite mı yaptırsam, diyota mı gitsem, şu lazer epilasyon merkezi iyi mi şu kötü mü? bunun gibi soruları her geçen daha çok duymaya başladık. Her merkez başka bir sistem öneriyor, daha doğrusu her merkez elinde olan sistemi övüyor.
Peki işin doğrusunu nasıl öğreneceğiz. Yalnız kadinlarkulubu.com gibi sitelerde yazılan yorumlara mı bakacağız? kadinlarkulubu.com ve benzeri siteler; biz kadınlar için oldukça faydalı paylaşım mecraları olsalar da; maalesef bu ortamlarda da manipulasyon ihtimali mevcut. Lazer epilasyon merkezi sahipleri, kolaylıkla buralarda sahte hesaplar açıp kullanıcıları yanlış ya da yanlı bir şekilde yönlendirebiliyor.

Tüm bu kafa karışıklığı ve “ağzı olan konuşuyor” durumu sebebiyle, sizin için lazer epilasyonda merkez seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldık.

Hangi Lazer Epilasyon Cihaz Sistemi ?

Epilasyon amacıyla bu güne kadar kullanılmış olan lazerler ; alexandrite, nd:yag, diode, ruby ve argon sistemleridir. Günümüzde artık ruby ve argon epilasyon için tercih edilmemektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; cihaz tipi seçimi konusunda her merkezden her doktordan farklı şeyler duymuş olmanız çok olası.
Genel bilgi olarak; alexandrite sistemler açık tenli kişilerde, diyot sistemler orta koyu tenli kişilerde; nd:yag sistemler ise koyu ciltlerde tercih edilir. Ancak günümüzün gelişen teknolojisi ile birden fazla lazer ışın tipini tek bir cihazda toplayan sistemler de mevcuttur ve sıklıkla kullanılmaktadır.

Bizim önerimiz; o sistem faydalı, bu sistem çok acılıymış gibi kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine, her üç lazer tipine de sahip olan, Sağlık Bakanlığı onaylı ve hekim gözetiminde işlem yapan poliklinik ve muayenehaneleri tercih etmeniz olacaktır. Haa bir de FDA meselesi var. FDA, Amerika’da ilaçların ve tıbbi uygulamaların (unutmamak gerekir ki lazer epilasyon yalnızca bir güzellik uygulaması değil aynı zamanda tıbbi bir uygulamadır, doğru işlem yapılmadığında riskleri söz konusudur.) güvenilirliğini, etkinliğini ve sonuçlarını test eden, onaylayan bir kurumdur. Lazer epilasyon işlemi de FDA tarafından 1997 yılında “güvenilir ve etkin” olarak onaylanmıştır. Ancak bu noktada kullanılan cihazın FDA Onaylı olması büyük önem taşır. Cihaz seçimi konusunda bizden bu kadar diyip, gerisini hekiminize bırakıyoruz. (Doktor kontrolünde işlem yapmayan yerlerden uzak durunuz).

Hangi Lazer Epilasyon Merkezi ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, mutlaka ve mutlaka doktor kontrolünde ve yasal olarak işlem yapan bir merkezde işlem yaptırınız. Aslında bu durum sadece lazer epilasyonda değil, yüz ve dudak dolgusu , botoks , lazerle antiaging gibi tüm estetik uygulamalarda geçerlidir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s