Lazer Epilasyon Nedir? Tipleri Nelerdir?

LAZER EPİLASYON NEDİR

 

                Lazer Epilasyon adı verilen uygulama kişinin vücudu üzerinde belirli bölgelerde ortaya çıkmış ve kişi tarafından istenmeyen tüylerden lazer ışınlarının belirli bir frekans aralığında kullanılması ile kişinin bu tüy ve kıllardan kalıcı olarak kurtulmasını sağlayan günümüzde bilinen en hızlı ve en sağlıklı uygulamadır.

Lazer epilasyon işlemlerinde kullanılmakta olan lazer ışığına ait dalga boylarının vücutta cilt üzerinde bulunan melanin adlı pigment tarafından emilmesi sağlanmaktadır. Lazer epilasyonlarında ana hedef kişideki kıl kökünü kalıcı olarak imha etmektir. Bu kıl kökü yok edilmesi lazer ışınlarının belirli bir ısı frekansında köklere uygulanması ve bu sayede kıl köklerinde bulunan kıl kökü hücrelerinin yakılması suretiyle kalıcı olarak hasara uğratılması temeline dayanmaktadır. Bu uygulamada vücuttaki kıl kökünce emilen lazer enerjisi o bölgede ısıya dönüşür ve bu sayede hedef kılın kök hücresini kalıcı olarak zarar görür. Bu işlem milisaniyelerle nitelendirilebilecek kadar kısa süreli ışın atımları ile gerçekleştirildiğinden cilt üzerine uygulanan lazer ışınları, cilt hücrelerine herhangi  bir zarar vermezler ve cilt hücrelerinin altında yer alan kıl köklerindeki  renk pigmentlerince emilirler. Pek çok farklı çeşide sahip epilasyon amaçlı lazer sistemlerinin ana amacı uygulanan bölgedeki  kılların gelişimlerini mümkün olduğunca geciktirilmesi ve belirli bir süre uygulanan bölgedeki kıl köklerinin tamamen yakılarak imha edilmesi prensibine dayanmaktadır. Kalıcı lazer epilasyonu uygulamalarında kıl kökünde kıl üretmeye yarayan ve papilla adı verilen bölgenin yok edilmesi hedeflenmektedir.

Kişiye uygulanacak lazer seansları boyunca kişide bulunan tüy ve kılların olgunlaşma evreleri olarak nitelendirilen anajen, katojen ve telojen fazları uygulanan işlemin başarısı açısından önem arz etmektedir.

Yukarıda da belirtildiği üzere laser epilasyon işlemlerinde kullanılan farklı çeşitlerde lazer tipleri bulunmaktadır bunlardan bazıları, diode lazerler, Alexandrite Lazer Epilasyonu, Nd:yag Lazer Epilasyonu olarak sıralanabilir. Kişiye uygulanacak lazer epilasyonu tedavi ve seansları uygulanan bölgeye, kişinin cilt tipine, kişideki kıl yoğunluna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber genel olarak uygulama seansları 4 seans ile 10 seans arasında değişiklik göstermektedir. Yapılan uygulamadan sonra kişinin cildinde uygulama yapılan bölgede kısa süren kızarıklık ve ufak tahrişler oluşabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s